Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni çeşitleri, Şizofreni, beyindeki çalışan sistemlerden herhangi birinde bir bozukluk ya da beyin işlevlerinin düzenli bir şekilde çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır. Genetik durumlarından dolayı, beyinsel işlevlerin düzenli çalışmaması ya da beyinsel sinirlerin ya da damarların arasında kopukluk meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır ya da ailesin de bir şizofreni hastası bulunan birinin de bu hastalığa yakalanması olağan bir durumdur. Bu sebepten şizofreni hastalığını herhangi belli bir sebebe bağlamak doğru değildir birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilecek bir hastalık türü olma durumundadır. Şizofreni hastalığında olan bir kişi birçok belirti gösterir ve bunlar sonucunda bu hastalığa düşüp düşmediği belli olur. Mesela şizofreni hastası olan kişide iletişim kopukluğu görülür kendini doğru bir şekilde ifade edemez ve durgun bir hal sergiler ya da çabuk alınganlık gösterme, ilgisiz davranışlar, basit durumlara bile sinirlenme, duygularının sağlıklı bir şekilde gösterememek gibi durumlarda şizofreni hastalığının belirtisi olabilir. Tüm bu belirtiler kendini göstermeye başladı ise yani kişi birden bu gibi değişkenlikler gösterdi ise hemen bir doktor kontrolünde bu hastalığın olup olmadığı anlaşılmalıdır. Şizofreni hastaları karşısındaki kişilere her ne kadar sinirli haller gösteriyor olsa da karşısındaki kişiye herhangi bir zarar verici durumlarda ya da davranışlarda bulunmaz. Bu tür durumlar ortaya çıkaran şizofreni hastalığının birçok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Şizofreni hastalığının çeşitlerini beraber inceleyelim;
  • Paraonid şizofreni; hastanı çok farklı düşüncelerinin olduğu ve bu tür düşüncelere kendini çok fazla kaptırması ile olan bir hastalık türüdür. Aslında bu şizofreni türünde hem paranoyak hem de şizofreninin bulunduğu bir tür olma özelliğine sahip olmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişi çevresine zarar vermez ancak kendisinin tehlikede olduğunu ve herkesin ona zarar vereceği düşüncesine kapılırlar. Birilerinin onu takip ettiğini ya da görünmeyen varlıkları gördüklerini ve onlar ile konuştuklarını düşünürler. Bu hastalar bu düşüncelerine çok fazla inanarak kendilerini buna kaptırırlar ve bu düşüncelerine karşı çıkanlara da aşırı sinir ve öfke ile karşılık verirler. Bu hastalıkta olanların hastalığını anlamak biraz zor bir durumdur çünkü davranışlarında ve düşüncelerinde normallik söz konusu olabilir. Bu sebepten en ufak bir belirtide hasta olan kişi hemen bir tedavi altına alınmalıdır.
  • Hebefrenik şizofreni; hastanın konuşmalarında ve davranışlarında uyumsuzluk olarak görünen bu şizofreni türünde hasta genel olarak bir depresyon hali içindedir. Bu şizofreni türündeki hastaların konuşmaları bir karaşa halinde ve anlaşılacak düzeyde değildir. Ayrıca tutarsız davranışlar ve adapte olmada birçok sorun ile karşı karşıya gelebilir bunun yanı sıra çocuksu davranışlar da bulunmak da bu hastalığın belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu hastalık türü genel olarak kişinin günlük olarak yaptığı işlerde zorluk yaşama gibi sorunları doğurur. Bu hastalığın belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman kişi kısa zaman içinde bir doktor müdahalesi altına girmelidir.
  • Katatonik şizofreni; bu hastalık çeşidinde hasta olan kişi hastalığın belirtilerini fiziksel hareketleri ile kendini gösterebilir. Hareket bozukluğu olarak da bilinen bu şizofreni hastalığı kişinin mimiklerini istem dışı ve saçma olarak kullanması belirtileri arasında olabilir. Genel hareketlerinde isteksizlik ve uyuşukluk gibi belirtiler kendini göstermeye başlar. Her şeyden haberdar olmalarına rağmen dış dünyaya karşı tepkisiz gibi ve donuk bir şekilde kalırlar. Verdikleri tepkiler ise yerine uygun olmayan yüzü buruşturmak ve biçimsiz durumlar yapmak gibi saçma hareketlerde bulunabilirler. Bu hastalık türünde bazen hastalar karşısındaki kişinin hareketlerini ve konuşmalarını taklit eder ve söyledikleri sözleri tekrarlarlar. Bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman hasta olan kişi en kısa zamanda bir tedavi altına girerek müdahale edilmelidir.
  • Kalıntı şizofreni; bu hastalıkta olan kişi toplumdan kendini soyutlar ve tek başına uzun uzun düşünceler içine girer. Sağlıklı bir düşünceye sahip olmadıklarından dolayı halüsinasyonlar görerek bunu gerçekmiş gibi algılarlar ve buna tüm içtenlikleri ile inanırlar. Bu tür hastalar kendileri ile hiç ilgilenmezler ve vurdum duymaz bir tavır içinde bulunurlar. Bu hastalıkta olan kişi kendi bakımı ile ilgilenmez ve temizlik konusunda da kendini tamamen soyutlar ve salar. Bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman kişi zaman kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında gerekli olan tedavisini olmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Basit Şizofreni Tedavisi

Basit Şizofreni Tedavisi

Paranoid Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Paranoid Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi