Şizofren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şizofren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Hastalığı, özellikle ilerleyen yaşlarda ortay çıkan beyin hastalığı olarak halk arasında bilinen bir hastalıktır. Aslında şizofreni hastalığı 15-25 yaş arasında başlayan bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı oluşumu insan beynindeki bulunan kimyasal maddelerin aktarımında bulunan bozukluk sonucunda oluşan ve beynin yapı taşlarında çeşitli farklılıklar olması sonucunda ortaya çıkan beyin hastalığıdır. Şizofreni hastalığı iki evrede incelenir bunlar aktif evre (Alevlenme) ve pasif evre (İyileşme) olarak bilinir.

Şizofreni hastalığı genellikler tedaviler sonucunda iyi sonuçlar verse de çoğu zaman bu hastalık ile beyinde oluşan hasarlar tamamen iyileşme gösteremez. Şizofreni hastalığı bulunan insanların çevresindeki kişiler ile iletişimi ve hayat şartları kalitesini zorlaştıran bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı yaşayan kişilerde halk arasında çok saldırganlık gösteren ve özellikle çevresine zarar veren kişiler oldukları bilinmektedir. Aslında şizofreni hastalığı halk arasında bilinen bu özellikleri dışındadır. Şizofreni hastası çevreye zarar vermez ve asla saldırganlık göstermemektedir. Şizofreni hastalığı yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda dünyada her yüz kişiden mutlaka birin de görüldüğü bilinmektedir. Şizofreni hastalığı her toplumda sık rastlanan ve bilinen hastalık çeşitlerinden olan ve oldukça yaygın görülen bir hastalık türüdür. Dünya üzerinde şizofreni hastalığı bulunan yaklaşık 65 milyon hasta bulunurken bu sayı ülkemizde 600-700 bin arasında şizofreni hastası olduğu bilinmektedir. Şizofreni hastalığı kişilerde görülme yaşı çok küçük yaşlarda olmaktadır. Şizofreni hastalığı görülme yaşı düştükçe hastalarda görülen beyin hasarları da o kadar fazla olmaktadır. Şizofreni hastalığı halk arasında bilinen yanlış bilgiler arasında bir de bunama olarak bilinir. Şizofreni asla bir bunama hastalığı değildir. Şizofreni davranış şekillerinde farklılık gösteren bir hastalık olarak bilinir.

Şizofren Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni hastalığının en belirgin belirtileri arasında şunlar görülmektedir.
  • Halsizlik
  • İlgisizlik, isteksizlik
  • Yakınlardan uzaklaşma
  • Uyku problemleri
  • Çabuk sinirlenme ve alınganlık
  • Duygularda azalma
  • Kendini önemsememek ve bırakmak
  • Sigara ve alkole başlama
  • Cinsel istek artışı
Şizofreni hastalığında yukarıda saymış olduğumuz belirtiler şizofreni hastalığı olan kişilerde hepsi aynı anda görülmeye bilmektedir. Ancak hastada görülen belirtiler hastalığın diğer şiddetlenme evresinde de ayındır. Şizofreni hastalığın belirtileri görülmesinde gerekli önlemler alınarak hastalığın aktif döneminin engellenmesi gereklidir. Şizofreni hastalığı belirtileri arasında görülen hastanın kendi kendine sesler duyması, insanlardan uzaklaşmak ve kaçmak istemesi, şüpheci olmak, garip düşüncelerde bulunmak gibi belirtileri de görülmektedir.

Şizofren Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şizofreni hastalığını asla tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. Şizofreni hastalığı tedavisinde birtakım ilaçlar ve psikoterapiler yer almaktadır. Şizofreni hastalığı tedavisinde özellikle antipsikolit ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar hastalığı ortadan kaldırmaz fakat hastalığın önünü keserek hastanın verimini artırır ve yaşama uyumunu düzelterek hastalığın ilerlemesi ve tekrarlamasını önler. Şizofreni hastalığında kullanılan ilaçlar atipik antipsikotikler hasta üzerinde bilinen yan etkileri çok tehlikelidir. Bu ilaçlar kan da bulunan beyaz hücrelerin sayılarını çok hızlı düşürdüğünden çok tehlikeli yan etkileri bulunmaktadır. Ancak şizofreni hastalığında kullanılan bu ilaçlar hastanın çeşitli sesler duyması ve hayal görmesini engeller. Ayrıca bu tür ilaçların kısa süreli kullanılması gerekmektedir. İlaç bağımlılık yapmaz ilaçların kullanıldığı dönem mutlaka doktor kontrolünde tutulmalıdır. Şizofreni hastalığında başka bir tedavi yöntemi olarak EKT (Elektro konvulziv) tedavisidir. Bu tedavide hastanın başının iki tarafına elektrotlar yerleştirilerek hastanın beyninde elektriksel denge sağlanmasını hedeflemek için yapılmaktadır. Son olarak şizofreni hastalığında en az 10 kişilik gruplar ile grup tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile de hastanın iletişiminin artırılması hedeflenmektedir.

Şizofren Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofren Çeşitleri Nelerdir?

Şizofren Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şizofren İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Basit Şizofreni Tedavisi

Basit Şizofreni Tedavisi

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofren Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi

Manik Şizofren Belirtileri ve Tedavisi